Podstatou biológie je náuka o ľudskom tele, kam patria aj žily a tepny. Určite si pamätáte fakt, že v organizme máme žily, teda cievy, ktoré rozvádzajú krv do orgánov v tele a potom ich privádzajú späť do srdca a do tkanív. Táto ich funkcia môže byť splnená len pokiaľ chlopne, ktoré sa v žilách nachádzajú, pracujú správne, a tým bránia krvi vrátiť sa späť. Ťažkosti s poškodenými chlopňami sa prejavujú aj na povrchu kože.
Chlopne v žilách sa môžu vplyvom rozličných faktorov poškodiť a krv tak môže plynúť opačným smerom ako je potrebné, to spôsobí vysoký tlak vo vnútri žily a tie napokon expandujú, teda vytlačia sa na povrch kože. Stať sa to môže do takej miery, že ich hrúbka bude až 10mm a nazývame ich varixy. Tento problém sa týka žien aj mužov, podstata, prečo vznikajú, nie je známa, ale príčiny už poznáme. Najčastejšie je to zvyšujúci sa vek, dedičné predispozície, obezita či tehotenstvo, fajčenie a nevhodné oblečenie, obuv na vysokých podpätkoch, ktorú nosíme dlhodobo, jednostranne zaťažujúca práca v sede či stoji a veľa iných faktorov.
Okrem faktu, že varixy sú na pohľad nie veľmi vzhľadné, tak spôsobujú aj bolesti, ťažobu nôh, pálenie a svrbenie kože, opuchy a pocit únavy, kŕče a tiež syndróm nepokojných nôh či zvýšené potenie a podobne. Ťažkosti sa zhoršujú pri dlhom státí lebo sedení. Zasiahnuť však treba už v počiatkoch problémov, aby nedošlo k rozsiahlemu poškodeniu. V ambulanciách lekári vykonávajú zákroky rýchlo, šetrne, bezbolestne a bez nutnosti hospitalizácie na dlhšiu dobu. Moderné operačné zákroky sa vykonávajú formou ligácie varixov, teda sklerotizácie, laserom alebo perkutánnou termokoaguláciou či biologickým lepidlom.
Veľkým prínosom využívania týchto moderných liečebných metód je operácia varixov rýchla rekonvalescencia pacienta, ktorý nemá modriny, zákroky sú šetrné, a tak sa pacient môže okamžite zaradiť do normálneho života. Aj tieto fakty môžu prispieť k tomu, že pacienti, ktorých varixy trápia, sa rozhodnú pre včasný zákrok, aby si vyliečili nohy, ktoré všetci veľmi potrebujeme.