Ak v súčasnosti zatúžime po nejakom šperku, či už pre seba alebo pôjde o dar pre blízku osobu, máme na výber niekoľko možností, z ktorých sa dá vyberať. Podstatným faktorom pri výbere následne býva to, z akého materiálu sú dotyčné šperky vyrobené. Každá dostupná možnosť je v tomto smere špecifická inými vlastnosťami, či už z hľadiska dizajnu, životnosti, alebo spôsobu a náročnosti údržby. Za najviac luxusné materiály sú v tejto kategórii považované zlato a striebro.
Je známe, že zlaté šperky sa rozdeľujú podľa toho, aké majú karátové číslo.To udáva, do akej miery je daný prvok skutočne vyrobený zo zlata a aké percento tvoria iné, resp. pridané materiály. Tie sú však potrebné, nakoľko rýdze zlato samo o sebe predstavuje príliš mäkký materiál, z ktorého by výroba šperkov nebola možná. Každopádne čím je karátové číslo vyššie, tým je prvok hodnotnejší.
A tu sa dostávame k špecifickej výhode zlatých šperkov, akou je ich súčasná hodnota, no je to takisto ich originálny vzhľad a dizajn, ktorý nielenže pôsobí luxusne a je atraktívny, ale takisto predstavuje nenáročnú údržbu, pričom zlato má tendenciu uchovávať si svoj nepoškodený vzhľad aj bez špeciálnej starostlivosti. Na druhej strane však treba povedať, že aj tento kov pravdepodobne začne po čase strácať svoj lesk a hoci má zlato vysokú hodnotu, tá zároveň predstavuje nevýhodu z hľadiska cenovej dostupnosti.
Pozrime sa preto aj na ďalší variant, akým sú strieborné šperky a napríklad také populárne strieborne nausnice. U väčšiny strieborných prvkov je rýdzosť striebra niečo vyše 90%, čo znamená, že z hľadiska zloženia týchto šperkov tvorí veľkú časť rýdze striebro. A hoci sa tento kov radí takisto k vzácnym a hodnotným, jeho kúpna cena je oproti zlatu predsalen prístupnejšia. K jeho slabším stránkam možno priradiť fakt, že si pýta prísnejšiu údržbu a má tendenciu po čase sčernať. Dnes však výroba strieborných šperkov používa špeciálnu techniku, aby sa táto slabšia stránka odstránila.