Svet hier nám umožňuje získavať nové zručnosti, skúsenosti, šance byť lepším, mať vlastnú fantáziu a predstavivosť. Keď začneme hrať nejakú hru, ocitneme sa v nej a staneme sa jej súčasťou. Pohltí nás na pár hodín, niektorých aj na celé dni. Od niektorých hier sa nevieme odtrhnúť. Poznáme množstvo rôznych hier. Ide o hry aktívne a pasívne. Aktívne hry praktizujeme vo vonkajšom prostredí, napríklad na ihriskách na hry určených. Medzi ne zaraďujeme rôzne športové hry, akými sú futbal, hokej, tenis, golf, hádzaná, volejbal, basketbal a podobne. Pasívne hry sú hry, ktoré môžeme vykonávať vo vnútornom prostredí.

 

hra cez televízor

 

Ide o hry spoločenské, hry na počítači, hry na mobile alebo detské hry vykonávane v byte alebo rodinnom dome. Medzi najčastejšie detské hry patrí určite naháňačka, schovávačka, slepá baba a iné. Deti si nimi naučia predstavivosti. Predstavujú si priestor okolo nich, kde danú hru vykonávajú. Ak majú zaviazané oči, tak o to viac zisťujú, že je hra ťažšia. Pri exteriérových hrách si deti hľadajú aj nových kamarátov, z ktorými tieto hry môžu vykonávať. Ide o hranie futbalu v tímoch, hokejbalu s kamarátmi a podobne.

 

hokej

 

Nevýhodou hier na počítači či na mobile je to, že deti pozerajú príliš dlho do monitorov či obrazoviek svojich mobilov. Ich zdravie začne byť ohrozované. Mnoho detí trávi až príliš veľa času za počítačom. Rodičia by mali uznať, že deti potrebujú limit, ktorý musia dodržiavať. Pri futbale alebo hokeji sa deti musia naučiť pravidlá daného športu. Potrebujú vedieť, čo všetko sa v konkrétnej hre môže vykonávať a čo je zakázané. Nie je to len behanie za loptou alebo pukom. Ide o sústredenie sa na šport, precítenie hry a zatúženie po vystrelení na bránku. Vaše dieťa by si tiež malo uvedomiť, akej hre sa chce venovať. Hra ho musí napĺňať. Ak niekto nemá rád športové hry, nemal by sa im venovať. Počúvajte svoje deti a venujte im dostatok pozornosti na zistenie ich potrieb.