Asi každý si je vedomý toho, že zdravý a pravidelný spánok je dôležitý pre ľudské zdravie a pre našu telesnú a psychickú kondíciu. Keď sa dobre prespíme, ráno sa nám vstáva lepšie a do nového dňa kráčame čerství a plní síl. To je jeden zo znakov, do akej miery je spánok pre naše telo a myseľ potrebný. Dobrý spánok dokáže odohnať dokonca aj dočasnú nervozitu či stíšiť fyzickú bolesť. Sú tu ale aj mnohé ďalšie zaujímavé veci, čo ste o spánku nevedeli.
My sa však pozrieme aj na druhú stranu mince. Na problém s nespavosťou. Problém, ktorý sa následne podpisuje pod nedostatok energie, podráždenosť, ale napríklad aj pod znížené libido či priberanie.
Nie vždy ale vravíme priamo o chronickej nespavosti. Niekedy je „iba“ akútna, teda nie je dlhodobá, trvá pomerne krátke časové obdobie, najčastejšie v dôsledku nejakej ťažkej životnej situácie, nadbytku povinností, stresov, apod., ktoré keď sa skončia, človek sa zvyčajne upokojí, „vychladne“ a prirodzene nastane aj zdravší spánok.
Trochu iný a podstatne ťažší prípad je, ak ide o chronickú nespavosť, tá má totiž tendenciu trvať aj niekoľko mesiacov. Celé mesiace, počas ktorých máte problém zaspať, s výnimkou cca jedného týždňa v mesiaci, kedy je spánok o niečo lepší. V takomto prípade je príčina v nejakom zdravotnom či psychickom ochorení. Vtedy je potrebné, aby konkrétne kroky k náprave určil lekár.
V opačnom prípade si môžeme poskytnúť aspoň všeobecné rady, ktoré si poradia s nespavosťou.
Niekedy je dôvod taký jednoduchý, že na vine býva napríklad starý, preležaný a nehodiaci sa matrac, ktorý by sa mal následne vymeniť za nový a za taký, čo by sa vám najlepšie prispôsobil.
Potom sú to samozrejme aj faktory spojené so zdravším životným štýlom a životosprávou- na lepšie zaspanie pomáha večerný pohyb, prípadne šport, ľahká večera a ak je to možné- vyhnúť sa kofeínu či napr. energetickým drinkom.